piątek, 25 lipca 2014

Jakiego zwierzaka wybrać dla dziecka?

   Drogi rodzicu, jeżeli trafiłeś na tę stronę, to pewnie zastanawiasz się, który zwierzak będzie najbardziej odpowiedni dla Twojego dziecka oraz domu. Poniżej przedstawię sylwetki, zachowania oraz problematykę danych gatunków, tak abyś miał lepsze rozeznanie w wyborze zwierzaka.
Na wstępie tego artykułu zaznaczę, że nie będzie poruszany w nim temat psów oraz kotów. Z uwagi na obszerność tego tematu, który nadaje się na osobny artykuł wraz z wyszczególnieniem ras.

   Nowy domownik w postaci zwierzaka może pomóc w wychowaniu dziecka. Dzięki niemu dziecko nauczy się troszczyć o innych, nauczy się systematyczności, cierpliwości oraz czułości.
Zanim w ogóle zaczniemy się zastanawiać nad wyborem zwierzaka, powinniśmy zadać sobie pytanie: 'Czy moje dziecko podoła opiece nad tym zwierzakiem?'
Musimy też z góry przyjąć założenie, że opieka nad pupilem mimo zapewnień i obietnic ze strony dziecka spocznie na nas. Proszę nie zrozumieć mnie źle, są dzieci bardzo odpowiedzialne jak na swój wiek i potrafią się bardzo dobrze zająć nowym przyjacielem. Bezpieczniej jest jednak przyjąć założenie o którym wspomniałem wyżej. Oszczędzi nam ono zbędnych rozczarowań. Będzie nam wtedy łatwiej oszacować, który gatunek najbardziej pasuje  dla naszego domostwa.

Chomiki:
   Chomiki są bardzo dobrym pomysłem na pierwsze zwierzątko dla dziecka. Nie jest ono wymagające, nie potrzebuje prawie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Musimy pamiętać, że chomiki są zwierzątkami terytorialnymi, co znaczy, że nie tolerują innych chomików w swojej klatce. Kupując dwa chomiki musimy liczyć się z tym, że jeśli trafimy na parkę, będziemy mieli po 5-8 małych chomiczków co trzy tygodnie. Jeśli kupimy dwa chomiczki tej samej płci, jest więcej niż pewne, że będą walczyć o terytorium i w końcu, któryś tej walki nie przeżyje. Na pewno nie będą to miłe widoki dla dziecka, które na dodatek zrazi się do zwierzaka widząc taką agresję. Więc pamiętajmy: chomiki kupujemy tylko pojedynczo! Nie będzie im smutno, ani samotnie.
 Nie ma znaczenia czy wybierzemy samca czy samiczkę. Jedno i drugie potrafi się tak samo przywiązać do człowieka. Słyszałem opinie, że po samcach trzeba częściej wymieniać ściółkę, ale według mojego doświadczenia nie ma żadnej różnicy. Wybierając chomika, wybierzmy taki sklep, w którym sprzedawca nie boi się wsadzić ręki do klatki. Jeśli kupimy nieoswojonego chomika, będzie bardzo trudno go przyzwyczaić do człowieka, a na pewno nie obędzie się bez ugryzień. 
Popularne rasy chomików:
- Syryjski (żyje 2-4 lat),
- Dżungarski (żyje 1,5-3 lat),
- Roborowskiego (żyje do 2 lat).


Zajrzyj też tutaj:Myszoskoczki: 
   Ciekawskie, ruchliwe i przyjazne - te trzy słowa najlepiej opisują charakter myszoskoczków. Są łatwymi w utrzymaniu zwierzakami, które chętnie wchodzą na ręce. Nie wymagają specjalnej pielęgnacji, diety oraz fachowej wiedzy. W przeciwieństwie do chomików, są zwierzętami stadnymi, najlepiej jest je trzymać w minimalnej liczbie 2 osobników tej samej płci. Kupując klatkę dla myszoskoczka, trzeba kierować się wysokością klatki, im wyższa tym lepsza (do takiej wysokiej klatki można spokojnie włożyć konarek). Klatkę należy wyposażyć w metalową miseczkę oraz metalowy kołowrotek. Należy unikać plastikowych elementów takich jak kołowrotek, pięterka, miseczka ponieważ zostaną one prędko pogryzione. Inne elementy, typu domki czy pięterka powinny być wykonane z drewna. Myszoskoczki żyją od 3-5 lat. Świnka morska:
   To bardzo przyjazny i towarzyski zwierzak, którego można trzymać pojedynczo lub w stadzie. Bez obaw możemy puścić po domu, nie interesują ich kable, meble ani inne rzeczy. Świnki bardzo lubią kontakt z ludźmi często same domagają się uwagi. Dość inteligentne zwierzaki, które można nauczyć reagowania na imię. Wymagają jednak znacznie większej uwagi i wiedzy o hodowli, aniżeli chomiki czy myszoskoczki. Nie rozważna hodowla może prowadzić do chorób, a nawet do śmierci świnki. W przypadku świnki długowłosej do naszych obowiązków należy dodać czesanie futerka i w niektórych przypadkach kąpiel. Świnki morskie są uczulającymi zwierzakami, dlatego przed zakupem polecałbym udać się do lekarza lub znajomego, który hoduje takiego zwierzaka by mieć pewność, że organizm dziecka dobrze zareaguje na świnkę.


Zajrzyj też tutaj:Koszatniczka:
   Zwierzak stadny, który może żyć w pojedynkę. Bardzo przyzwyczaja się do właściciela oraz chętnie wchodzi na ręce, na których jednak długo nie usiedzi. Zwinne i ciekawskie zwierzątka, które lubią dość wysoko skakać. Są całkiem inteligentne i reagują na imię. W stadzie można obserwować ciekawe zachowania zachodzące między nimi. Nie należy ich trzymać w parach różnej płci. Podczas puszczania po domu należy zabezpieczyć kable oraz inne plastikowe lub gumowe elementy. Trzeba zaopatrzyć się w wysoką klatkę do której można z powodzeniem wsadzić drewniany konarek, na którego będą wchodzić i podgryzać. W klatce należy unikać plastikowych kołowrotków czy miseczek. Koszatniczki uwielbiają kopać w wiórach, czym często rozsypują je dookoła klatki, trzeba więc wybierać klatki z wyższymi kuwetami lub zabezpieczyć boki klatki np. tekturą. Wymagają specjalnej diety, ponieważ mogą zachorować na cukrzycę, która dalej prowadzi do zaćmy a potem do przyspieszonej śmierci. Koszatniczki NIGDY nie wolno łapać za ogon, ponieważ łatwo go zranić, a zraniony ogon już nie odrośnie. Żyją od 5 do 8 lat.Królik: 
   Bardzo delikatny zwierzak, któremu nieświadomie można zrobić krzywdę nawet podczas brania na ręce. Dość dużo brudzą i wymagają częstego sprzątania klatki. Jeżeli chcemy kupić miniaturkę królika, polecam kupować od hodowców. Bardzo często w sklepach zoologicznych sprzedawane są miniaturki większych ras, które potem rosną do dość znacznych rozmiarów. Nie polecam kupowania królików dla dzieci. Żyją do 10 lat (przeciętnie 7).


Zajrzyj też tutaj:Szczur:
   Wielu ludzi, niesłusznie się ich boi. Przez wszystkie lata hodowania oraz pracy ze zwierzętami, nigdy nie zdarzyło mi się być ugryzionemu przez szczura. Są bardzo czułymi, przytulaśnymi i ciekawskimi zwierzakami. Bardzo inteligentne, a także sprytne. Szybko zaczynają reagować na imię, można nauczyć je pewnych sztuczek. Lubią siedzieć na rękach, a dobrze oswojone nawet na nich zasnąć. Można trzymać pojedynczo, ale tylko w przypadku gdy poświęca mu się dużo czasu. W innych przypadkach najlepiej trzymać dwa szczury tej samej płci, szczur w towarzystwie lepiej się czuje. Mało brudzą i nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Niestety są dość chorowite, często umierają na różnego rodzaju nowotwory i guzy. W większości przypadków nie interesują ich kable ani inne domowe przedmioty. Jeśli jednak nasz szczur ma ku temu zapędy można go tego bardzo szybko oduczyć. Lubią biegać po domu, lubią także zabawy w formie toru przeszkód (lubią wymagającą stymulację). Nie lubią biegać w kołowrotku. Długość życia: 2-3 lata.
Zajrzyj też tutaj:Rybki:
   Rybki mogą być dobrym wyborem, jeżeli cenimy sobie ciszę i spokój. Nie wymagają także częstego sprzątania, a opieka nad nimi sprowadza się głównie do karmienia. Jedyną dalszą czynnością jaka będzie wymagana, to wymiana wody. Rybek nie należy trzymać w kuli, a woda w akwarium powinna być napowietrzona. Akwarium to dość spory początkowy wydatek.

Płazy, gady oraz pająki:
   Uogólniam ponieważ większość z nich wymaga specjalnych warunków hodowli, a także dość dużej wiedzy. Nie nadają się dla początkujących hodowców, a już na pewno nie dla dzieci.


Wszystkie z wyżej wymienionych zwierzaków w mniejszym lub większym stopniu potrzebują naszej opieki. Dlatego też, powinniśmy dowiedzieć się o nich więcej, tak aby nieświadomie nie zrobić zwierzakowi krzywdy lub nie doprowadzić do jego choroby.
Idąc do sklepu zoologicznego należy nie ograniczać się do jednego z nich. Lepiej odwiedzić kilka i wypytać sprzedawcę o szczegóły na temat hodowli. W ten sposób sprawdzimy też, na ile sprzedawca się zna w temacie, a także czy chce nam na siłę coś wcisnąć czy jednak zaproponować najlepszą opcję. Gdy już znajdziemy sklep zoologiczny, który nam odpowiada należy zapytać skąd pochodzi zwierzak którym jesteśmy zainteresowani, a także w jakim jest wieku. Jeżeli sprzedawca powie, 'zwierzak z hurtowni' najlepiej jest takiego zwierzaka nie brać. Najczęściej zwierzaki sprowadzane przez hurtownie żyją w kiepskich warunkach, kupując takiego zwierzaka nie ratujemy go, a tylko napędzamy interes nieuczciwym hodowcom. W wielu sklepach zoologicznych ich właściciele sami hodują zwierzaki, więc znamy pochodzenie oraz dokładny wiek takiego zwierzaka. Należy zwrócić uwagę czy zwierzaki są oddzielone płciowo, jeżeli nie są to najwidoczniej w danym sklepie ktoś się na nich po prostu nie zna, takich sklepów należy unikać.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz